Vytvoření scriptu

Skript je textový soubor (plaintext), ve kterém se za sebou uvádějí příkazy shellu (či jiného interpreteru). Příkazy napsané v textovém souboru budou vykonány jeden za druhým - jako byste je psali a odentrovávali na klávesnici.

Skripty se hodí pro možnost opakování nějaké činnosti. Vlastně to jsou počítačové programy. Často první, které člověk v životě napíše.

Editace souboru

Textový soubor lze vytvořit a editovat v GUI editorech jako je gedit, Mousepad, (na windows poznámkový blok - notepad, pspad,…) apod. V příkazové řádce lze zpravidla použít editory nano, vi, vim,… - ty oplývají interaktivním rozhraním. K zápisu do souboru lze ale použít i samotný shell - operátory > a »

Hlavička

Protože Linux nerozpoznává soubory primárně podle přípony, je dobrým zvykem na prvním řádku scriptu uvádět příslušný interpreter jako speciální komentář (např. #!/bin/bash). Lze tím rozlišovat mezi jazyky BASH/shell/Python/awk a dalšími.

Práva

Čerstvě vytvořený textový soubor má většinou pro vlastníka oprávnění read, write - ale ne execute. Nelze jej jako skript spustit, dokud mu právo execute nenastavíte:

chmod +x jmeno-skriptu

Spuštění skriptu

  • Skript shellu v aktuálním adresáři lze spustit příkazem ./jmeno-skriptu
  • Pokud by byl skript v adresáři ležícím v systémové cestě ($PATH), lze jej volat jako libovolný jiný program, tedy přímo napsáním jmeno-scriptu
  • Lze jej zavolat také s použitím absolutní či relativní cesty - např. /home/uzivatel/muj-skript.sh
  • Také lze manuálně specifikovat interpretr: /bin/bash muj-skript, python program.py, awk -f neco.awk

Příklad scriptu

#!/bin/bash
echo "Ahoj, zadej číslo"
read -r cislo
echo "Zadal jsi $cislo"
Nahoru